pay ölçer ayarı

Pay ölçer ayarı

Isı pay ölçer Yönetimi ve Enerji Verimliliği

Isı enerjisini verimli kullanabilmek için yapılması gerekenleri hazırladık, yapılacak şeyler çok ufak basit olmasına rağmen yapılacak tasarruf %50 nin üstüne çıkabilmektedir. Bu püf noktalarını uyguladığınız da kesinlikle memnun kalacaksınız. konforunuzdan Hiçbir şey Kaybetmeden % 50 ye varan TASARRUF etmek istemezmisiniz ? evet istiyorsanız bu sayfayı sonuna kadar okuyup anlamaya çalışalım

5627 Sayılı pay ölçer kanunundan önce ısı giderleri ortak ödendiğinden hiç bir daire sakini enerji tasarrufuna dikkat etmiyordu, Hatta bazı Daire Sakinleri luzumsuz yere kapı ve pencere açıp kendi bütçesini düşünmüyor,komşuların da zararını umursamıyordu.

Konusunun Uzmanından Tavsiyeler ; Makina Yüksek Mühendisi YUsuf ÇINAR

PAy ölçer & Isı Yönetimi Á enerji tasarrufu

Isı pay ölçer Sistemi Geçmişi

Pay ölçer termostatik vanalar

Isı Pay ölçer Sisteminin Tasaruf Yapmamızı Sağlayan Isı Kontrol aletidir.

Radyatör nasıl ısınır ?

Radyatörlerin üstündeki borudan sıcak su gelir Radyatör ısısını dışarı verdiğinde alttaki borudan su soğumuş olarak tekrar ısı kaynağına döner. Bu sebepten dolayı her zaman radyatörün ilk giriş vanası ile çıkış vanası arasında sıcaktan soğuğa doğru 0-20 C arası Sıcaklık Farkı olur.

Hava şartları değiştiğinde pay ölçer termostatik vanayı kaç dereceye getirmeliyim ?

Hava Şartları değiş se dahi Termostatik vanalar ayarlandığı sıcaklıkta iç ortamı sabit tutarlar. Fakat dışardaki kar, rüzgar vb. size iç ortamın soğuk olduğu hissi verebilir bu durum tamamen piskolojiktir.

Radyatörüm buz gibi oluyor radyatör veya pay ölçer vanası bozuk mu ?

1- Oda Sıcaklığı istenen aralığa geldiğinde Termostatik vana Radyatörün sıcak su girişini keser. Uzun süre oda sıcaklığı düşmediğinde radyatör soğuyabilir. 2- Isı Kaynağı (Kazan) kendini dinlemeye alınmıştır zira 24 saat kesintiz çalışmaz. Kazan çalışıyor ise termostatik vanadan sıcaklığı yükselttiğinizde radyatörün tekrar çalıştığını göreceksiniz. ***Ayrıca radyatörlerin ılık veya soğuk olması sizin tasarruf ettiğinizin göstergesidir.

Emekli 2 kişilik aile ile çok çocuklu bir aile pay ölçeri kaç dereceye ayarlamalı ?

Yılların verdiği tecrubeye toplumumuzun kullanım alışkanlarınıda ekleyerek genel bir prensip ortaya koyduk.

Çekirdek aile 1-2 Çocuklu ise genelde Seyrek Kullandığı Salonu pay ölçer derecesi 15 c getirmekte konforlu olmasını istediği oturma odasını 2 C yatak odasını 20C de sabitlemektedir.

Emekli 2 kişilik aileler Oturma odası Mutfak ve Yatak odasını pay ölçer derecesi 20-22 C aralığında ayarlayıp Salon ve çocuk odası gibi kullanılmayan odaları 15 C ye getirmektedir.

Çok Çocuklu Aileler neredeyse evin tamamı kullanıldığında pay ölçer derecesi 20-22 C aralığında kullanım yapmaktadırlar.

Pay ölçer sistemlerinde odadaki eşyaların yerleşimi ve radyatörün yeri önemlimi ?

Odaya soğuk en çok pencereden gelir. Radaytörün önünde ısısını engelleyecek eşya olmamalıdır. pay ölçer sistemlerinde bu durum dikkat etmeniz gereken en önemlü hususlardan biridir.

Radyatör pencere önünde olmalıdır. Bazı binalarda estetiğe önem verirken enerji verimliliği ihmal edilmektedir.pay ölçer sistemlerinde Bu durum istisnadır *** Bu Durumda Ne yapmalıyım Sorunuz ?

Odamızın Perdesi Çok Uzun Bu Pay ölçer için Sorun Olurmu ?

radyatörenerjilerinin yaklaşık % 60 lık kısmını iki panel arasındaki üst ızgaradan verirler bu ızgaranın ısıyı odanın içine iletmesi gerekmektedir. Tül Perdeler, Storlar , Güneşlikler vb. ile kapatıldığında bu enerjinin camdan dışarı kaşmasına sebep olunur.pay ölçer ısınma maliyeti bu durumda iki katına çıkar.

Radyatör önüne mutlaka bir koltuk kanepe varsa pay ölçer tasarruf edemez mi ?

PAy ölçer sistemlerinde Mecbur kalındığı durumlarda Radyatör önüne koyduğumuz kanepe koltuk vb. ile Radyotör arasında en az 40 Cm boşluk olmalıdır. Bu radyatörün verimini birmiktar düşürse bilesağlıklı bir ısıtma yapmasını sağlar. Radyatörün önüne sıfır konan kanepe radyatörün ısıının boğulmasına ve dolayısı ile veriminin en az % 40 azalmasına sebep olur. kesinlikle dikkat edilmelidir.

,

Termostatik vana 22 C ayarlamama rağmen Odamda her yer 22 C derece değil, pay ölçer sisteminde bu nasıl olur ?

Odalarda Dış duvar ile iç duvar arasında 1-2 C sıcaklık farkı olması doğaldır.Isı kaynağından çıkar ve oda içinde doğal olarak yayılır. Mutfak ile örnek verelim. Iskaynakları Buzdolabı Ocak ve Radyatör dür , Aspiratör Çalıştırılırsa ısı emer , Doğalgaz ocaklı evlerde Emniyet için bırakılan Cam Menfezimde soğuk gelir. mutfakta pencere önünde ısı nın tam bir dengede olması mümkün olmaz Mengez ve pencere Soğuk- Radyatör sıcak karşılaştığı yerdir mutfak iç kısımlara geldikçe sıcaklık dengede olur.

Evin Genelinde ısı nasıl yayılır ?

Isı sıcak tan soğuğa gitme eğilimindedir ayrıca rüzgar ve basınç farkından dığardaki soğuk hava da pencerelerden içeri sızar. Odalar arasındada sıcaktan soğuğa bir geçiş vardır. Kullanmadığımız odaların sıcaklığını 15 C yaptıktan sonra iç kapılarınıda kapatmalıyız. sonuç olarak israf ettiğimiz her kuruş Doğalgaz ve enerjiyi satınaldığımız ülkelere gitmektedir.

Tasarruf tasarruf dedik oda sıcaklığını 1 C düşürsem ne kadar tasarruf ederim ?

odanın 1 C düşük kullanılması faturanın %5-7 az gelmesine sebep olmaktadır.

Nerelere Para harcamıyoz benim yıllık %40 tasarruf etmem çakda önemlimi?

5627 sayılı kanun Tasarrufu zorlamıyor sadece tasarruf etmek isteyene o imkanı veriyor. isteyen istediği gibi kullanabilir. Fakat İsrafı sonuna kadar yapıp da tasarruf eğiliminde olan komşuların yakıt aidatı neden az vb. eleştiri yapılmaması gerekir.

;
0 388 212 1696
Yenice Mh. Hazım Tepeviran Cd. 4/D Merkez /Niğde
Açık Olduğumuz Saatler
Pazar Hariç 9:00-17:30 Arasındadır.